Relacja z warsztatów "Mirabelka - kiełkująca historia"

 Czy drzewo może mówić i rozumieć ludzką mowę? Okazuje się, że tak! A wszystko za sprawą magicznej książki Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”. Przekonać się o tym mogły dzieci uczestniczące w warsztatach literacko-plastycznych organizowanych przez bibliotekę pedagogiczną.

Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Mieście Lubawskim włączyła się do akcji czytelniczej „Mirabelka - kiełkująca historia”, organizowanej przez Barbarę Marię Morawiec, red. nacz. Serwisu „Lustro Biblioteki”. Warsztaty przeprowadzono od 17 października do 16 listopada w szkołach powiatu nowomiejskiego, które zgłosiły chęć udziału.  Celem akcji była nie tylko promocja czytelnictwa, ale także rozbudzenie zainteresowania historią Polski i włączenie się w obchody 100-lecia Niepodległości.

 

Zajęcia prowadzono w kl. III-VI szkoły podstawowej, w siedmiu szkołach powiatu i uczestniczyło w nich 252 dzieci. Podczas warsztatów uczniowie oglądali wywiad z Cezarym Harasimowiczem, który opowiedział o losach i umiejscowieniu Mirabelki. Słuchali fragmentu audiobooka czytanego przez Grażynę Wolszczak.  Za pomocą metody „burza mózgów” staraliśmy się na podstawie fragmentów książki odpowiedzieć na pytania co to jest wojna, getto i kim była Irena Sendlerowa. Dzieciom wojna kojarzyła się z bólem, strachem, walką i śmiercią. Mówiliśmy o trudnej i burzliwej historii Polski  oraz bohaterach takich jak Irena Sendlerowa, która ratowała dzieci z getta. Dzieci na białych i czerwonych kartkach odrysowywały kontury swoich dłoni. W środku wpisaliśmy skojarzenia związane ze słowem ojczyzna. Pomysłów było wiele: kraj, Polska, rodzina, dom, szacunek, godność, miłość, walka, patriotyzm, niepodległość…  Dłonie zawiesiliśmy na przygotowanych gałęziach tworząc nasze drzewka narodowe – białe i czerwone.

Nie obyło się też bez zabawnych sytuacji. W jednej z grup dziecko jako temat książki skojarzyło nalewkę ze śliwki. J Akcja toczyła się na Nalewkach, a historia dotyczyła śliwki mirabelki.

W opinii dzieci jak i nauczycieli zarówno forma warsztatów jak i tematyka były wartościowe, ciekawe i podobały się dzieciom. Nauczyciel pani Irena Krajewska ze Szkoły Podstawowej w Zwiniarzu stwierdziła: „Dzieci były zadowolone i podobały im się zajęcia. Uważam, że warto prowadzić takie warsztaty, było to coś nowego. Nauka połączona z zabawą w miłej atmosferze i ciekawej formie”.

Pani Żaneta Gorczyńska z Zespołu Szkół im. W. Jagiełły w Kurzętniku warsztaty podsumowała; „Dzieciom warsztaty bardzo się podobały, o czym świadczyło późniejsze zainteresowanie książką, której egzemplarz posiadam w bibliotece szkolnej. Były dumne ze swoich drzewek i przywiązały się do nich. Drzewka zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu i wywoływały ciekawość u wszystkich osób odwiedzających szkołę. Warsztaty z pewnością rozbudziły wśród dzieci zainteresowanie historią Polski.”

Tytułowa Mirabelka pozwoliła dzieciom poznać historię Polski w sposób przystępny i odpowiedni do wieku. Musimy bowiem  pamiętać skąd się wywodzimy, pielęgnować nasze dziedzictwo, bo ”drzewo pozbawione korzeni upada, człowiek też”.